Na czym polega osuszanie kondensacyjne?

Gdy dojdzie do zalania mieszkania konieczne jest podjęcie istotnych kroków mających na celu usunięcie wilgoci. Sprawdzoną metodom jest osuszanie kondensacyjne. Pozwala ona na szybkie oraz skuteczne osuszenie ścian zalanych przez sąsiada czy zawilgoconych w wyniku gwałtownych opadów atmosferycznych.

Na czym polega osuszanie kondensacyjne?

Osuszanie kondensacyjne pomieszczeń to sprawdzona metoda, która pozwala skutecznie usunąć nadmiar wilgoci ze ścian oraz podłóg. Odbywa się ono poprzez zastosowanie specjalistycznych urządzeń. Sprzęt ten jest wyposażony w sprężarkowy układ chłodniczy, który pozwala dobrze skondensować parę wodną.

Proces ten odbywa się poprzez wykorzystanie czynnika chłodniczego, który to jest sprężany. Dzięki temu zwiększa się ciśnienie, a wraz z nim temperatura czynnika. Sprężony w taki sposób czynnik trafia do skraplacza i zostaje odpowiednio schłodzony. W ten sposób osuszone powietrze odbiera ciepło z czynnika, a dzięki wykorzystaniu wentylatora jest ono wywiewane do pomieszczenia.

W dalszej kolejności skroplony czynnik trafia do organu dławiącego, gdzie powstaje różnica ciśnień, która skutkuje rozprężeniem czynnika i jego powolnym odparowywaniem. Później przekształca się on z postaci ciekłej w gazową. Powoduje to zmniejszenie się temperatury czynnika i wówczas powietrze oddaje mu ciepło. Obniżenie się temperatury poniżej punktu rosy prowadzi do skroplenia się nadmiaru wilgoci na ścianach parownika. Proces ten odbywa się nieustannie i dzięki temu możliwe jest solidne osuszenie zalanych powierzchni.

Zastosowanie osuszania kondensacyjnego

Osuszanie kondensacyjne świetnie sprawdza się w wielu sytuacjach. Dzięki niemu można skutecznie osuszyć powierzchnie zalane w wyniku gwałtownych opadów atmosferycznych. Metodę tę można też zastosować
podczas wycieków z centralnego ogrzewania czy z instalacji hydraulicznej. Pozwala ona także usunąć nadmiar wilgoci powstającej w wyniku wykonania niewłaściwej izolacji poziomej budynku.
Osuszanie kondensacyjne jest także zalecane w przypadku braku lub źle wykonanej izolacji termicznej. W tym przypadku niezbędne jest użycie kamery termowizyjnej, która to pozwala skutecznie usunąć mostki cieplne.

Osuszanie kondensacyjne – istotne korzyści

Osuszanie kondensacyjne to metoda nieinwazyjna, która niesie za sobą mnóstwo korzyści. Pośród wielu z nich można wymienić to, że:

  • osuszane powierzchnie nie ulegają zniszczeniu
  • można skrócić czas usuwania wilgoci
  • możliwe jest obniżenie kosztów związanych z usuwaniem nadmiaru wilgoci
  • zmniejsza się ryzyko konieczności przeprowadzenia gruntownego remontu
  • w przypadku nowych nieruchomości można zmniejszyć koszty ogrzewania
  • można skutecznie zminimalizować ryzyko wystąpienia pleśni oraz grzybów

Osuszanie kondensacyjne to bardzo skuteczna metoda, która coraz powszechniej jest doceniana nie tylko przez prywatnych właścicieli mieszkań, lecz także przedsiębiorstwa budowlane.

Artykuł powstał dzięki firmie która oferuje osuszanie po zalaniu Gdynia – https://mermar.pl/pomorskie/gdynia

 

Możesz również polubić…